Na co se zaměřit při výběru zahradní trampolíny?

trmpolina.jpg
Přemýšlíte o koupi trampolíny a nemůžete se kvůli rozmanitosti druhů na českém trhu rozhodnout, jakou si vybrat? Vysvětlíme Vám všechny rozdíly.

 

Podle čeho vybrat tu správnou trampolínu? 

Vzhledem k tomu, že na českém trhu je v současné době mnoho druhů různých trampolín, pomůžeme vám v několika bodech zorientovat se při výběru té nejlepší trampolíny v poměru cena/výkon.

1. Trampolínový set musí obsahovat veškeré náležitosti, jako je např. žebřík, krycí plachta a pokud možno i kotvící set k ukotvení trampolíny proti větru. Nemělo by se stát, že třeba žebřík k trampolíně není součástí setu a musí se dokoupit dodatečně.

2. Mnoho nám již napoví celková hmotnost trampolínového setu. Při dodržení všech výrobních postupů a při použití kvalitních, neošizených materiálů mají trampolíny s ochrannou sítí určitou hmotnost. Při použití ošizených materiálů může činit rozdíl v hmotnosti trampolíny klidně i 10 kg.

3. Je také dobré věnovat pozornost počtu pružin. Čím více pružin, tím lépe.

4. Velmi namáhané části trampolín jsou odrazová plocha, ochranná síť a kryt pružin. Tyto díly při používání trampolíny a vlivem vnějšího prostředí nejvíce „trpí“.  Proto je velice důležité vybrat si trampolínu, která má „rukávy“ ochranné sítě z velmi odolného materiálu PVC (většinou jsou to modré „rukávy“). Pokud vyberete trampolínu s „rukávy“ vyrobené z obyčejného PE tzv. „plachtoviny“ (černé „rukávy“) vydrží tato ochranná síť maximálně jednu sezonu. 

Trampolína - rukáv z PE plachtoviny Trampolína - rukáv z PVC Trampolína - rukávy z PVC 
Obrázky: vlevo - Černý rukáv z PE obyčejné plachtoviny
                uprostřed - Modrý rukáv z odolného PVC
                vpravo - Detail modrého rukávu z PVC
 
 
Rozdíl mezi materiály modrého odolného PVC a obyčejné plachtoviny z PE
 
černá PE plachtovina  modrá PE plachtovina   PVC materiál   
Obrázky: vlevo - Obyčejná PE plachtovina černá
                uprostřed - Obyčejná PE plachtovina modrá
                vpravo - Odolné modré PVC
 
5. Kryt pružin musí být bezpodmínečně vyroben také z odolného materiálu PVC a měkké EPE pěny. Na mnoha trampolínách je u krytu pružin sice použit materiál PVC, ale jen z jedné strany. Většinou z vrchní části. Na spodní část, která leží na pružinách a není na první pohled vidět, je použita obyčejná PE plachtovina, která má mnohem kratší životnost. Pozor na barvu krytu pružin. V případě, že je použita obyčejná PE plachtovina má barvu v tomto případě také modrou. Neplatí zde, jako u rukávů ochranné sítě, že je PE plachtovina černá.
 
Kryt pružin na trampolínu z PVC
Kryt pružin z oboustranného odolného PVC
 
6. Velice důležité je, jak jsou uchyceny svislé tyče, které nesou ochrannou síť.  Svislé tyče musí sahat až k zemi, ne jen do poloviny spodní konstrukce. Ke spodní konstrukci trampolíny musí být tyče uchyceny dvěma bezpečnostními svorkami. V žádném případě by neměly být provrtány a přišroubovány ke spodní konstrukci šroubem. V takovémto případě uchycení, se tyče velmi často lámou právě v těchto vyvrtaných otvorech.
 

Správné uchycení tyčí ochranné sítě

tyče k zahradní trampolíně  svorky k tyčím trampolíny

 

Nevhodné uchycení tyčí ochranné sítě

      správné uchycení tyčí trampolíny

7. Dříve či později bude nutné některé části trampolíny, zvláště ty nejvíce namáhané provozem, vyměnit za nové. Věnujte před koupí trampolíny také pozornost dostupnosti a hlavně ceně náhradních dílů.

Pokud shrneme to nejdůležitější:

  • Kompletní balení setu (trampolína, ochranná síť, žebřík, krycí plachta)
  • Celková váha trampolínového setu
  • Počet pružin
  • „Rukávy“ ochranné sítě z modrého odolného PVC  (ne černé)
  • Kryt pružin z odolného modrého PVC ze spodní i vrchní strany
  • Uchycení svislých tyčí ochranné sítě pomocí bezpečnostních svorek
  • Dostupnost a cena náhradních dílů       

Koupit zboží